تبلیغات
موسیقی اصیل ایران

موسیقی اصیل ایران

» ... عمومی ,

<:P:>

نی داوود مرتضی (۱٢۸٠ـ ۱٣۶۹)

در تهران متولد شد. نوازنده تار و آهنگساز و فرزند بلاخان بود. اساتیدش: رمضان ذوالفقاری ( هفت ماه)، آقاحسینقلی ( دو سال) و درویش خان ( سه سال) بودند. از درویش خان تبرزین طلا گرفت ( درویش خان به بهترین شاگردانش مدال تبرزین طلا می داد). شاگردانش قمرالملوك وزیری، حسین سنجری و اسماعیل كمالی بودند. نی داوود كنسرتهای بسیاری با عارف، ابوالحسن صبا، محجوبی، سماعی، ابراهیم منصوری، قمر و ادیب خوانساری اجرا كرده كه از آن ها صفحاتی نیز موجود است. مرتضی خان نی داوود در گروه صبا در  رادیو تار می نواخت. او ردیف موسیقی ایرانی را  در مركز حفظ و اشاعه موسیقی ایران در رادیو ضبط كرده است. صفحه های بسیاری با قمرالملوك وزیری ضبط كرده است. از بیادماندنی ترین آهنگ های او مرغ سحر را میتوان نام برد.


<:P:>

نكیسا حسین علی ( ...  ۱٣٠٠ـ)

در ترخوران تفرش در استان مركزی به دنیا آمد. پدرش، استادش بود و از دیگر اساتیدش می توان میرزا بابا را نام برد. نكیسا خواننده تعزیه و خواننده ردیف موسیقی ایرانی بود. نكیسا صفحه هایی با علی اكبر شهنازی ( تار) و مرتضی نی داوود ( تار) ضبط كرده است.


<:P:>

نوائی مهدی (۱٢۸۵- ۴/۱/۱٣٢۶)

در اصفهان به دنیا آمد. نوایی نوازنده نی بود. اساتیدش سلیمان اصفهانی و نایب اسدالله بودند. از شاگردانش می توان حسین یاوری و حسن كسائی را نام برد. صفحه ای به همراه ادیب خوانساری و همچنین یك صفحه تكنوازی نی دارد و نیز یك صفحه به همراه پروانه موچول( لقبش بود) و سه تار دارد.


<:P:>

ناصری فریدون (۱٣٠۹)

در تهران متولد شد. ناصری مدتی آهنگساز و سرپرست گروههای باربد و فارابی بود. پدرش علی خان ( علی بابا) بود. اساتیدش باغچه بان، هوشنگ استوار، علینقی وزیری و روح الله خالقی بودند. او موسیقی را در مدرسه موسیقی وزیری آموخت. همچنین به بروكسل رفت و نزد آندره سوری (شش سال) تحصیل كرد. او در سال هزار و سیصد و چهل و سه در رادیو مشغول به كار شد. وی كتابهای : تمرینهای موسیقی به زبان ایتالیایی و چگونه یك پارتیتور اركستر را بخوانیم و سازشناسی و اركستراسیون را منتشر كرده است. او هم اكنون رهبر اركستر سمفونیك  تهران است.


<:P:>

شهرام ناظری (۱٣٢۸)

در كرمانشاه به دنیا آمد. از كودكی و زیر نظر پدرش، آموزش های اولیه موسیقی و آواز را فرا گرفت. پس از آن تحت تعلیم نورعلی برومند آثار گذشتگان موسیقی را یاد گرفت. اساتیدش در آواز عبارت بودند از: عبدالله دوامی، محمود كریمی، محمد رضا شجریان، عبدالعلی وزیری و حسین قوامی. ناظری ساز سه تار را نیز نزد این افراد فرا گرفت: احمد عبادی، محمود تاجبخش، جلال ذوالفنون و محمود هاشمی. ناظری در چند سال گذشته كنسرت های بسیاری را در ایران و خارج از ایران اجرا كرده است. همچنین می توان از اجراهای او در گروه چاووش نام برد كه از آثار ماندگار موسیقی ایران هستند. شورانگیز، اثر حسین علیزاده، زمستان اثر محمد رضا درویشی، یادگار دوست از كامبیز روشن روان، ای برادر اثر محمد رضا لطفی، لاله بهار از پرویز مشكاتیان و... از آثار برجسته ناظری در گذشته هستند. هم اكنون با مطرح كردن شكلی از آواز در پی اشاعه و گسترش این نوع از آواز است، و در این راه كنسرت های بسیاری اجرا كرده كه كنسرت با گروه كامكارها را می توان نام برد.


نظر ها () || [لینك مطلب]

موسیقی اصیل ایران
.ایمیل.
.پیغام.
آمار وبلاگ

امروز :
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
بازدید كلیه :
كلیه ارسال ها :
كلیه نظر ها :
ایجاد صفحه : 0,39

نویسندگان

Lodo Begman (89)

موضوعات

عمومی (46)
موسیقی اصیل (14)
استاد شجریان (10)
افتخاری (3)
زندگینامه (2)
گفت و گو (1)
ایرج بسطامی (1)
حسین علیزاده (2)
کیهان کلهر (1)
همایون شجریان (2)
ساز (1)
نقد (2)
آلبوم جدید (4)

Template created by 2pak.